SPRAWY W LESIE | AFFAIRS IN THE FOREST

Las Piotra Szczura to hipotetyczne, półrealne miejsce. To obszar pełen tajemnic, do którego nikt nie wskaże nam drogi, bo każda prowadząca tam ścieżka jest inna. Tak naprawdę są to bowiem na wskroś osobiste, prywatne, a być może nawet intymne mikrokosmosy. W tych onirycznych lasach do głosu dochodzą głęboko ukryte uczucia, żądze i lęki. Pomiędzy drzewami, których istnienie sugerują nam wyobraźnia i pędzel malarza, na jaw wychodzą najgłębiej skrywane sekrety i tłamszone instynkty.

W lesie Piotra Szczura można stać się mordercą, wyrzygać przesyt i nieumiarkowanie hulaszczego życia, rozpasanej konsumpcji albo dać upust seksualnym frustracjom. Z drugiej zaś strony jest to miejsce sprzyjające duchowości, kontemplacji na poły religijnej, podróży do środka siebie. Jednocześnie można w nim przeżyć idylliczne, senne chwile, których wyrazem jest pełne celebracji rozczesywanie włosów, jak również rozdzierające duszę momenty pełne napięcia i dramatu. Próżno jednak szukać w przedstawionych twarzach emfazy, bólu czy cierpienia, silnie przeżywanych emocji. Zupełnie jakby dzika, żarłoczna roślinność, która ten las porasta, wydzielała z siebie słodko otępiającą woń narkotyku.

Las Piotra Szczura to dla zbłąkanego wędrowca miejsce niebezpieczne. Każdy, kto odważy się wejść na jego teren, musi pamiętać, że odnajdzie w nim tylko to, co sam ze sobą przyniesie. Nagłe skonfrontowanie z własnym, prawdziwym „ja” może okazać się szokujące, głęboko niepokojące i zwodnicze.

W lesie Piotra Szczura niezwykle łatwo się zgubić. Ten las zmienia wchodzącego, nigdy nie można z niego wyjść tą samą ścieżką, którą się weszło. Nie w tym tkwi jednak jego największe niebezpieczeństwo. Prawdziwa groza tego miejsca polega na tym, że zmusza wędrowca do skonfrontowania się z jego odwieczną, bezwarunkową samotnością.

Marcin Krajewski

SPRAWY W LESIE 80x80cm olej-płótno 2014

UKRYTE 100x120cm olej-płótno 2014

OBJAWIENIE 100x120cm olej-płótno 2014

SUPERBOHATER 100x150cm olej-płótno 2014

ROZCZESYWANIE 120x100cm olej-płótno 2014

MIĘDZY SNAMI 80x120cm olej/płótno 2014

PRZYNĘTA 80x60cm olej-płótno 2014